Spartan Student-Athletes Named to SoCon Honor Roll

Posted on July 08, 2024

Featured Image for Spartan Student-Athletes Named to SoCon Honor Roll

SoCon Announces 2024 Spring Academic Honor Roll

SPARTANBURG, S.C. – Following stellar performances in the classroom this year, 196 UNC Greensboro (UNCG) student-athletes have been named to the Southern Conference (SoCon) Academic Honor Roll for the 2023-24 academic year, the conference announced Thursday.

“As a conference, we’re proud to recognize the emphasis our institutions place on the academic performance of each of the athletes named to the SoCon Academic Honor Roll,” SoCon Commissioner Michael Cross said. “Balancing academics with athletic commitments requires excellence, dedications and personal investment on the part of the student athlete. It’s also imperative to acknowledge our appreciation for the academic advisors, counselors and faculty who invest in these athletes to ensure they succeed in their endeavors.”

The Academic Honor Roll originated in 1988-89, when SoCon athletic directors established the award as a way to recognize the league’s outstanding student-athletes. The Academic Honor Roll consists of student-athletes who participated in conference sponsored varsity sports and posted a 3.0 grade point average or higher for the academic year, were eligible the entire academic year and were members of the final squad lists. The award is different from the academic all-conference award which is determined by cumulative GPA and involves a participation requirement.

The 2,473 selections are the third-most in SoCon history. Of this year’s qualifiers, 743 earned the Commissioner’s Medal, awarded to student-athletes who attain a GPA of 3.8 or higher throughout the year, and 273 posted perfect 4.0 GPAs.

UNCG’S 4.0 STUDENT-ATHLETES (21)
Matt Venuto (Baseball), Andrew Hamilton (Men’s Track & Field / Cross Country), Jarrett Payne (Men’s Soccer), Ethan Conley (Men’s Soccer), David Flisberg (Men’s Tennis), Blayke Batten (Softball), Reese Byrd (Softball), Salem Ward (Softball), Anna White (Softball), Madelyn McKinnon (Softball), Kelly Boyle (Women’s Basketball), Nina Horvath (Women’s Basketball), Emma Berrier (Women’s Track & Field / Cross Country), Bella Manfre (Women’s Track & Field / Cross Country), Abby Buchholz (Women’s Soccer), Ava Kiss (Women’s Soccer), Taylor Mentzer (Women’s Soccer), Haydan Erck (Women’s Soccer), Raegan Mitchell (Women’s Tennis), Sydney Bly (Women’s Tennis), Madison McMasters (Women’s Track).

COMMISSIONERS MEDALS (72)
Baseball:
 Matt Venuto, Luke Thomas, Mitchell Smith, Sam Murchison, Aidan Brewer.
Men’s Cross Country: Zachary Taylor
Men’s Cross Country/Track and Field: Andrew Hamilton, Evan Pena, Cooper Neeble, Samuel Barnard.
Men’s Golf: Randall Hudson, Parker Truesdale, Tommy Lamb, Kelvin Hernandez.
Men’s Soccer: Jarrett Payne, Ethan Conley, Maddox Mallery, Yoshiya Okawa.
Men’s TennisDavid Flisberg, Hampus Johansson, Christopher Johns, Devon Moskowitz.
Softball: Blayke Batten, Reese Byrd, Salem Ward, Anna White, Madelyn McKinnon, Jessie Shipley, Betsy Eatmon, Nya South, Ashbee Standridge, Chrissy Rabenold, Samantha Beck, Rylie Williams.
Volleyball: Izora Gragg, Valeria Calderon, Lauren Janosy, Madeline Timmerman.
Women’s Basketball: Kelly Boyle, Nina Horvath, Joelle Davis.
Women’s Cross Country/Track and Field: Emma Berrier, Bella Manfre, Tenley Douglass, Camille Carlson.
Women’s Golf: Elle Burnette, Victoria Cook, Ava Romfo.
Women’s Soccer: Abby Buchholz, Ava Kiss, Taylor Mentzer, Haydan Erck, Parker Sikora, Chloe Lausell, Paige Sawicki-Farias, Hailey Faubion, Charlotte Sobotka, Nadia Wilson, Emma Malone, Natalie McCullough, Mel Herrera, Mairead Gayer, Claire Esse, Bailey Gourdine, Dalani Stephens, Campbell Granack.
Women’s Tennis: Raegan Mitchell, Sydney Bly, Ella Olexa, Arina Babkova, Madison McMasters, Naomi Pridgen.

First Name Last Name Sport Class Major
Matt  Venuto Baseball Gr Health & Wellness Coaching
Luke Thomas Baseball So Kinesiology
Mitchell Smith Baseball R-Sr Applied Statistics
Sam  Murchison Baseball Sr Finance
Aidan Brewer Baseball Gr Urban Economic Development
Rob Ready Baseball Jr Economics
Sammy Tortorella Baseball Gr Economics
Cam Murphy Baseball Sr Economics
Danny Thompson Jr. Baseball Jr Economics
Luke Holland Baseball So Pre-Finance
Tyler Steele Baseball Fr Pre-Business Administration
Luke Jenkins Baseball R-So Communication Studies
GC Jarman Baseball Sr Business Administration
Jake Ogden Baseball So Pre-Business Administration
Jacob Dilley Baseball Fr Pre-Business Administration
Brandon Hudson Baseball R-So Economics
Caleb Cozart Baseball Sr International Business
Jay Miller Baseball So Kinesiology
Brantley Truitt Baseball Fr Pre-Business Administration
William Atkins Baseball Fr Pre-Business Administration
Sean Smith Baseball Fr Pre-Finance
Mason Mozeley Baseball So Community & Therapeutic Recreation
Grant Aycock Baseball So Undeclared
Chase Arrington Baseball Fr Pre-Business Administration
Boone Herman Baseball Fr Kinesiology
Evan McLean Baseball Jr Accounting
Malachi Gales Baseball Fr Pre-Business Administration
Hunter Shuey Baseball R-So Business Administration
Austin Lemons Baseball Fr Kinesiology
Jacob Budzik Baseball So Pre-Finance
Kobe Langley Men’s Basketball 5th Cyber Security
Donovan Atwell Men’s Basketball So Pre-Business Administration
Domas Kauzonas Men’s Basketball Fr Pre-Entrepeneurship
Keyshaun Langley Men’s Basketball 5th Professional Studies
Mason So Men’s Basketball Fr Kinesiology
Jalen Breath Men’s Basketball R-So History
Akrum Ahemed Men’s Basketball R-Sr Economics
Tim Ceaser Men’s Basketball Gr International Business
Jaylon Gibson Men’s Basketball Sr Communication Studies
Keyon Webb Men’s Basketball Fr Psychology
Zachary Taylor Men’s Cross Country So Computer Science
Charles Bennett Men’s Cross Country So Art
Andrew Hamilton Men’s Cross Country/Track Jr Kinesiology
Evan Pena Men’s Cross Country/Track So Geography
Cooper Neeble Men’s Cross Country/Track Gr Kinesiology
Samuel Barnard Men’s Cross Country/Track Fr Kinesiology
Ethan Long Men’s Cross Country/Track Jr Kinesiology
Mason Rudel Men’s Cross Country/Track Jr Kinesiology
Logan Thanos Men’s Cross Country/Track Fr Nutrition
Khalid Abdullahi Men’s Cross Country/Track Fr Undeclared
Luke Ward Men’s Cross Country/Track So Kinesiology
JT Brownlee Men’s Cross Country/Track Fr Media Studies
Spencer Connick Men’s Cross Country/Track Jr Marketing
Glodi Mvovi Men’s Cross Country/Track Fr Kinesiology
Randall Hudson Men’s Golf Sr Political Science
Parker Truesdale Men’s Golf R-Sr Business Administration
Tommy Lamb Men’s Golf Sr Marketing
Kelvin Hernandez Men’s Golf Fr Pre-Accounting
Noah Connor Men’s Golf Gr Accounting
Jack Marcotte Men’s Golf Gr Liberal and Interdisciplinary Studies
Symon Balbin Men’s Golf Gr Business Foundations
Samuel Davidson Men’s Golf Sr Economics
Andrew Graham Men’s Golf Jr Economics
Jarrett Payne Men’s Soccer Gr Applied Economics of Health Analytics
Ethan Conley Men’s Soccer 5th Psychology
Maddox Mallery Men’s Soccer So Finance
Yoshiya Okawa Men’s Soccer Jr Kinesiology
Jaxon Hinds Men’s Soccer So Math
Colton Sessoms Men’s Soccer So Kinesiology
Keanan Bader Men’s Soccer Fr Pre-Marketing
Steven Hernandez Men’s Soccer So Kinesiology
Basile Marc Men’s Soccer Jr Business Administration
Maxwel De-Bodene Men’s Soccer Jr Political Science
Arnaud Tattevin Men’s Soccer Fr Pre-Business Administration
Xander Martin Men’s Soccer Fr Pre-Information Systems & Supply Chain Management
Donovan Roux Men’s Soccer Jr Psychology
Kwame Nyanor Men’s Soccer Fr Undeclared
William Garinger Men’s Soccer Fr Pre-Business Administration
Jack Birch Men’s Soccer Jr Business Administration
Owen Lucey Men’s Soccer So Business Administration
Steven Cordova Men’s Soccer Jr Kinesiology
Holden Woodings Men’s Soccer Jr Business Administration
Matias Mora Men’s Soccer Fr Pre-Business Administration
David Flisberg Men’s Tennis Sr Business Administration
Hampus Johansson Men’s Tennis Sr Business Administration
Christopher Johns Men’s Tennis Gr Business Administration
Devon Moskowitz Men’s Tennis So Computer Science
Andrew Black Men’s Tennis So Business Administration
Michael Gwynn Men’s Tennis Sr Business Administration
Luke Thomson Men’s Tennis R-So Kinesiology
Tymofiy Khrystyuk Men’s Tennis So Finance
John Gabelic Men’s Tennis So Business Administration
Zin Maung Men’s Track Jr Business ADministration
Jordan Davis Men’s Track Fr Pre-International Business
Blayke Batten Softball 5th Human Development Studies
Reese Byrd Softball Jr Kinesiology
Salem Ward Softball So Kinesiology
Anna White Softball Sr Kinesiology
Madelyn McKinnon Softball So Nutrition
Jessie Shipley Softball Jr Psychology
Betsy Eatmon Softball Fr Computer Science
Nya South Softball Fr Pre-Marketing
Ashbee Standridge Softball Fr Early Childhood Development-Education
Chrissy Rabenold Softball Fr Pre-Business Administration
Samantha Beck Softball Fr Pre-Health Studies
Rylie Williams Softball So Speech Pathology
Tori Dalehite Softball Sr Kinesiology
Kiley McQuillan Softball So Undeclared
Grace Loftin Softball Jr Kinesiology
Brooklynn Maxwell Softball Sr Psychology
Rhyann Jones Softball So Kinesiology
Maddie Spell Softball R-Jr Political Science
Jorde Chartrand Softball Jr Psychology
Maycin Brown Softball 5th Kinesiology
Jaden Cheek Softball Sr Psychology
Meredith Harwood Softball Jr Biologu
Izora Gragg Volleyball Fr Pre-Accounting
Valeria Calderon Volleyball Sr Kinesiology
Lauren Janosy Volleyball Fr Sociology
Madeline Timmerman Volleyball Jr Biology
Mya Wood Volleyball So Biology
Daija Jackson Volleyball Jr Kinesiology
Mallory Meers Volleyball Gr Communication Studies
Aylin Baran Volleyball Fr Biology
America Anderson Volleyball Jr Marketing
Sierra Herndon Volleyball So Biology
Jordan Sziksai Volleyball R-So Consumer Appearal Retail Studies
Hallie Cook Volleyball So Biology
Denver Pugh Volleyball R-Jr Sociology
Jocelyn Carter Volleyball Jr Business Administration
Kelly Boyle Women’s Basketball Fr Undeclared
Nina Horvath Women’s Basketball Fr Kinesiology
Joelle Davis Women’s Basketball Fr Kinesiology
Antoniette Emma-Nnopu Women’s Basketball So Biology
Yacine Ndiaye Women’s Basketball Fr Pre-Business Administration
Ayanna Khalfani Women’s Basketball Gr International Business
Nasia Powell Women’s Basketball Jr Sociology
Jayde Gamble Women’s Basketball Jr Speech Pathology
Makiah Asidanya Women’s Basketball Fr Psychology
Nia Howard Women’s Basketball Jr Biology
Reagan OQuinn Women’s Cross Country So Political Science
Emma Berrier Women’s Cross Country/Track Jr Biology
Bella Manfre Women’s Cross Country/Track Jr Kinesiology
Tenley Douglass Women’s Cross Country/Track Fr Art
Camille Carlson Women’s Cross Country/Track Jr Economics
Serena Henderson Women’s Cross Country/Track Jr Sociology
Jenna Reiter Women’s Cross Country/Track Sr Nursing
Shay Soukup Women’s Cross Country/Track Sr Studio Art
Elle Burnette Women’s Golf Fr Consumer Appearal Retail Studies
Victoria Cook Women’s Golf Sr Biology
Ava Romfo Women’s Golf Jr Kinesiology
Anna Bowman Women’s Golf Gr Business Administration
Grace Holcomb Women’s Golf Jr Marketing
Gabriela Cruz Women’s Golf Jr Biology
Julia Baeumken Women’s Golf So Pre-Business Administration
Abby Buchholz Women’s Soccer 5th Kinesiology
Ava Kiss Women’s Soccer So Kinesiology
Taylor Mentzer Women’s Soccer So Kinesiology
Haydan Erck Women’s Soccer Fr Kinesiology
Parker Sikora Women’s Soccer Sr Psychology
Chloe Lausell Women’s Soccer Jr Human Development Studies
Paige Sawicki-Farias Women’s Soccer So Pre-Finance
Hailey Faubion Women’s Soccer Sr Community & Therapeutic Recreation
Charlotte Sobotka Women’s Soccer R-Fr Kinesiology
Nadia Wilson Women’s Soccer Jr Nursing
Emma Malone Women’s Soccer So Elementary Education
Natalie McCullough Women’s Soccer Fr Undeclared
Mel Herrera Women’s Soccer Jr Human Development Studies
Mairead Gayer Women’s Soccer Fr Undeclared
Claire Esse Women’s Soccer Fr Pre-Business Administration
Bailey Gourdine Women’s Soccer Fr Pre-Business Administration
Dalani Stephens Women’s Soccer Sr Speech Pathology
Campbell Granack Women’s Soccer Fr Pre-International Business
Caroline Woods Women’s Soccer Sr Marketing
Madeline McGinlay Women’s Soccer Fr Pre-Business Administration
Katie Koncal Women’s Soccer Fr Pre-Health Studies
Rachel Poplin Women’s Soccer R-So Kinesiology
Hannah Morton Women’s Soccer Sr Psychology
Morgan Brubaker Women’s Soccer So Pre-Business Administration
Lorena Montesano Women’s Soccer Sr Kinesiology
Sophie Joly Women’s Soccer So Pre-Business Administration
Ryen Ortiz Women’s Soccer So Human Development Studies
Gabi Santora Women’s Soccer 5th English
Raegan Mitchell Women’s Tennis Jr Kinesiology
Sydney Bly Women’s Tennis Fr Kinesiology
Ella Olexa Women’s Tennis So Speech Pathology
Arina Babkova Women’s Tennis R-Jr Economics
Luna Urso Women’s Tennis Jr Economics
Lauren Thomson Women’s Tennis Fr Kinesiology
Olivia Gallagher Women’s Tennis Jr Nursing
Juliana Craft Women’s Tennis Sr Business Administration
Alexandra Dodashev Women’s Tennis Jr Political Science
Madison McMasters Women’s Track Jr Elementary Education
Naomi Pridgen Women’s Track Sr Media Studies
Peyton Wilson Women’s Track Fr Communication Studies
Milania Millard Women’s Track Fr Biology
Print Friendly Version
Share This